Сталий розвиток бізнесу
AB InBev Efes Україна

З метою сталого розвитку бізнесу AB InBev Efes Україна активно запроваджує діджиталізацію в усіх сферах – від покращення користувацького досвіду до застосування сучасних методів комплаєнсу та HR-менеджменту.
Проте, цікавий збіг: цей формат виявився певним відбитком напряму «Індустріальна революція 4» (IR4), який перебував у центрі уваги Форуму. Власне, IR4 існує й розвивається не одноосібно, а, наприклад, паралельно із трендом «Трансформація в напрямі капіталізм стейкхолдерів» (TSC), який полягає в тому, що бізнес існує та розвивається у близькій взаємодії із досить широким колом зацікавлених сторін.

Стосовно AB InBev Efes Україна – ідеться про глибоку трансформацію й діджиталізацію бізнесу та побудову близьких партнерських відносин із постачальниками, власним персоналом, бізнес-партнерами (B2B-клієнтами, а також кінцевими споживачами. Чому цікавий досвід саме цієї компанії – глобальний масштаб корпорації, котра має світовий досвід, ресурси та передові практики для розробки найбільш ефективних інновацій у бізнес-процесах.

Важливо розуміти, що різні напрями IR4-трансформації формуються у тісному взаємозв'язку один з одним, створюючи нову екосистему бізнес-процесів. Наприклад, поширена діджиталізація допомагає об'єднати та структурувати бізнес-процеси, створити умови для реалізації нових підходів у маркетингу, комплаєнсі та HR. Здавалося б, де комплаєнс, а де HR? Втім певні норми комплаєнсу втілюють у життя конкретні люди. Тож від лояльності та свідомості кожного відповідального працівника залежить сталість бізнес-процесів. Своєю чергою, інструменти комплаєнсу допомагають будувати прозорі відносини і з постачальниками, і з В2В-клієнтами, через яких відбувається збут готової продукції. Отже, допомагають зводити нанівець корупційні ризики.
Цьогоріч World Economic Forum у Давосі відбувся в онлайн-форматі, зрозуміло, з епідемічних міркувань (втім згодом, у травні, планується таки офлайн).
Головнний актив: персонал.
Сталість бізнесу залежить від співробітників – вони є його головним активом. В умовах пандемії це набрало особливої ваги. Директор з персоналу компанії AB InBev Efes Ольга Орел нагадує, що головний капітал компанії – люди, тому першочерговим завданням стало створення для персоналу безпечних умов роботи й підтримка людей у цей складний час: «Частку наших співробітників ми перевели на дистанційну роботу, забезпечивши всіма потрібними інструментами для роботи з дому. Ми не мали проблем із продуктивністю роботи персоналу та його залученням до досягнення результатів. Ми лише слухали, про що кажуть співробітники, та оперативно реагували на їхні потреби. Минулого року пріоритетними напрямами з поліпшення роботи в компанії стали: збереження здоров'я та благополуччя через запуск таких програм як-от: «Отримай підтримку» (допомога психолога, юриста або фінансового консультанта), «Бережи здоров'я» (безкоштовні медичні обстеження); вебінари на тему фізичного, психологічного та фінансового благополуччя. Ми запровадили низку покращень у галузі нагородження та визнання, а також реалізували ініціативи зі зменшення навантаження та поліпшення взаємодії між відділами.
Прикладами реалізації трендів четвертої індустріальної революції є використання «великих даних» для:

- відбору кандидатів на лідерські програми стажування через аналіз когнітивних здібностей, емоційного інтелекту та атрибутів соціальної згуртованості й вибір найкращих порівняно із профілем успішних стажерів попередніх років. Цей аналіз ми також провели для співробітників віддлілу продажів, аби побудувати профіль ідеального менеджера з продажів;

- використання даних з ефективності роботи, лідерських здібностей, кар'єрних досягнень та інших характеристик співробітників для прогнозування рейтингу співробітника й навіть для диференційованого підходу під час підвищення заробітної плати;

- створення чат-боту для спрощення процедури закупівлі та оплати.

Ми й надалі використовуватимемо «великі дані» задля поліпшення досвіду роботи в компанії в усіх напрямах, починаючи із сервісів самообслуговування співробітників до створення кастомізованих рекомендованих треків навчання.
Власне, в цьому ми вбачаємо прояви Четвертої Індустріальної Революції, а вона вимагає бути відкритими до інновацій та взаємовигідного партнерства з постачальниками. «Обираючи постачальників, ми шукаємо ті компанії, які допоможуть нам створювати продукти найвищої якості та надавати висококласні послуги нашим клієнтам. Ми обираємо постачальників, котрі разом із нами прагнуть до сталого зростання, ведуть свій бізнес прозоро й дотримуються правил бізнес-етики, зокрема, наші партнери створюють безпечні й комфортні умови праці. Ми та наші постачальники також суворо дотримуємося правил Антикорупційної політики (АП) компанії, АП постачальників, а також Політики з відповідального відбору постачальників», – розповідає інсайти Євген Глазов, директор з етики та комплаєнсу AB InBev Efes.

Чому такий важливий комплаєнс для побудови власної мережі постачальників інновацій? Тому що це – питання цінностей: конкурувати за рахунок інноваційності чи конкурувати за рахунок неринкових корупційних переваг? Отже комплаєнс перетворюється на своєрідний ціннісний фейс-контроль. Наявність надійної системи комплаєнсу, а також розвиненої структури контролю є індикатором здоров'я компанії, а також демонструє її прихильність до принципів сталого розвитку. Гравців, чия стратегія припускає використання неетичних практик, поступово витискають з ринку компанії з прозорими та чесними принципами роботи, что також сприяє підвищенню рівня здорової конкуренції.

Задля зменшення комплаєнс-ризиків компанія використовує штучний інтелект, котрий дає змогу мінімізувати людський чинник під час перевірок та ухвалення рішень. «Наша патформа BrewRight є підтвердженням того, як прогресивні технології проникають у всі аспекти бізнесу, в тому числі й у сферу етики та комплаєнсу. Компанія AB InBev Efes використовує штучний інтелект із технологією машинного навчання, він ефективно виявляє високоризикові транзакції, несумлінних ділових партнерів, а також платежі, здійснені через технічні помилки чи зловмисні неправомірні дії, – розповідає Євген Глазов. – Співробітники відділу етики та комплаєнсу постійно контроюють результати роботи BrewRight, а також регулярно «навчають» штучний інтелект з метою поліпшення його ефективності й автономності».

Головна опора: постачальники інновацій.
Одним із ключових ризиків для сталого розвитку впродовж останніх двох років є загрози щодо порушення ефективної взаємодії по ланцюжках постачань (supply chains). Про це голосно заявляють провідні світові експерти та бізнес-видання. Тож партнерство із ключовими постачальниками є життєво важливим для створення інноваційного та прибуткового бізнесу. Ми приділяємо особливу увагу усім сферам нашої діяльності.
Важливі підсумки.
Якщо спробувати скласти резюме з досвіду AB InBev Efes Україна щодо застосування трендів «Індустріальна революція 4» та «Трансформація у напрямі капіталізм стейкхолдерів», можна зробити такі висновки.

Ми маємо будувати якісні взаємовигідні (win-win) умови зі всіма ключовими стейкхолдерами – клієнтами, постачальниками, співробітниками, споживачами.
Є гостра потреба в оперативному отриманні зворотного зв'язку також від усіх стейкхолдерів, аби зробити більш плідним співробітництво і бути найкращим партнером. Це вкрай важливо для якісного реагування на виклики та формування стратегії сталого розвитку бізнесу.

Ключовим інструментом для вдосконалення є діджиталізація з використанням найсучасніших компонентів – онлайн-платформ, штучного інтелекту, машинного навчання.