Власне, капіталізм стейкхолдерів – це світовий тренд, який сформувався у відповідь на глобальні виклики. Цікаво, що саме ця відповідь пролунала напередодні чи не найбільш жорсткого випробування, яке постало перед світовою економікою через два місяці після оприлюднення маніфесту. Проте лідери бізнесу бачили потребу в таких підходах ще раніше. Наприклад, ВАТ 2017 року оновила свої Стандарти ділової поведінки для приведення їх у відповідність із новою політикою у сфері прав людини, працівників і роботодавців. А запроваджено ці Стандарти було ще в 90-ті роки, коли розуміння сталого розвитку тільки-но формувалося.
«Те, як ми досягаємо результатів нашої господарської діяльності, має ключове значення для створення Кращого Майбутнього [A Better Tomorrow™]: здійснення нашої діяльності з дотриманням стандартів професійної етики та відповідно до цінностей, виражених нашими етосами, дасть змогу нам досягти довгострокових цілей сталого розвитку нашого бізнесу, що відповідає очікуванням наших споживачів, працівників, інвесторів та суспільства загалом», – наполягає Джек Боулз, Виконавчий директор BAT.
Компанія гарантує кожному працівнику розуміння та захист у разі, якщо такий працівник підозрює вчинення порушення у її діяльності. Власне, у своєму зверненні до колег Джек Боулз прямо просить: «будь ласка, повідомте про це вашого керівника, юриста вашої компанії, уповноважену посадову особу або використовуйте нашу конфіденційну «гарячу лінію» Speak Up/Скажи».
Ніби прості речі, але вони допомагають зробити майбутнє кращим.
По-перше, культура й поведінка в компанії повинні триматися на тому, що члени команди – сміливі, швидкі, різноманітні, відповідальні, а також мають належні повноваження і свободу дій.
По-друге, спосіб, у який працює команда, ґрунтується на колективному прагненні досягти бізнес-результатів, суворо дотримуючись високих стандартів професійної етики, зрозумілих і визнаних кожним працівником.
По-третє, цінності і стилі, зазначені вище, закріплюються в Стандартах ділової поведінки, що містять високі вимоги до професійної етики, які є обов'язковими для усіх членів команди без винятку.
Чому про це важливо читати? Тому що це – майбутні для багатьох практики, але вже втілені великою корпорацією не тільки в Україні. Цьому варто вчитись, і це варто досліджувати.
«Метою компанії є залучення всіх її зацікавлених сторін до спільного та стабільного створення доданої вартості. Створюючи таку додану вартість, компанія служить не лише своїм акціонерам, а й усім зацікавленим сторонам – працівникам, клієнтам, постачальникам, місцевим громадам та суспільству загалом», – це слова з маніфесту до 50-річчя Всесвітнього економічного форуму, який було оприлюднено перед ювілейним Давосом, два роки тому.